Wojownicy - Artemida

Pełna wersja: Zwierzyna Łowna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
ZWIERZYNA LĄDOWA


BADYLARKA

[Obrazek: 9BdK0LJ.png]

Jej długość ciała wynosi od 5 do 7,5 cm, ogon jest długości ciała. Masa badylarki to 4 – 10 g. Posiada charakterystyczne zabarwienie – żółtawe do rdzawobrunatnego, brzuch jest jaśniejszy. Uszy ma małe oraz okrągłe.

EXP: 5-10 exp

BAŻANT

[Obrazek: WaZWqmQ.png]

Charakterystyczny ptak o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym; samiec jest rdzawobrązowy z ciemnymi prążkami, głowę ma czarną z zielono-granatowym nalotem, policzki czerwone, samica jest brązowa w ciemne plamki. Długość ciała to maksymalnie 62 cm (samice) lub 89 cm (samce), przy czym niemalże połowę zajmuje długi ogon. Widząc zagrożenie częściej uciekają biegnąc, niż odlatując; wydają przy tym charakterystyczny krzyk.

EXP: 20-30 exp


DROZD

[Obrazek: s4O3j62.png]

Średniej wielkości ptak obdarzony pięknym głosem. Występuje zazwyczaj samotnie i w koronach drzew lub na gałęziach krzewów, nie w pobliżu ziemi. Wierzch ciała brązowy o ciepłym odcieniu, kuper i pokrywy nadogonowe oliwkowe, ogon i wierzch głowy pomarańczowobrązowe. Spód ciała kremowy, z gęstymi brązowymi plamkami.

EXP: 5-15 exp

DZIĘCIOŁ

[Obrazek: AJdY5Fv.png]

Ptak wielkości drozda. Kuper, ogon, skrzydła, grzbiet i wierzch głowy czarne. U samca na tylnej części głowy jaskrawoczerwona, poprzeczna pręga, której brak u samicy. Dolna część brzucha i podogonie w kolorze jaskrawoczerwonym. Na szyi dwie białe plamy, podobnie na barkach oraz skrajnych sterówkach. Dziupla wykuta w pniu lub bocznym konarze służy mu za gniazdo.

EXP: 5-15 exp

GOŁĄB

[Obrazek: gLVfxGh.png]

Upierzenie mają niebieskawo-szare z niebieskofioletowymi plamami o metalicznym połysku na bokach szyi, na wierzchu ramieniowej części skrzydeł dwa podłużne ciemne pasy. Biały kuper. Skrzydła od spodu białe, z wąskim, ciemnym tylnym brzegiem, co jest dobrze widoczne w locie. Na końcu ogona ciemny pasek. Długość ciała ok. 31-36 cm.

EXP: 10-20 exp

JASKÓŁKA

[Obrazek: Ee6RdBj.png]

Niewielki ptak, długość ciała do 23 cm. Większość czasu spędza w powietrzu. Lata zwinnie, często nisko nad ziemią, robiąc w powietrzu nagłe zwroty i przekręcając się na boki. Prawie nigdy nie siada na ziemi - jedynie w czasie budowy gniazda, po to aby zebrać błoto jako budulec. Wierzch czarny z granatowym połyskiem, spód kremowy, na piersi czarna obwódka. Podgardle i czoło ceglastoczerwone. Mały, czarny dziób. Nogi drobne, czarne. Na spodniej stronie ogona białe plamy. Dziób krótki i ostry, skrzydła długie, wąskie.

EXP: 15-25 exp

JASZCZURKA

[Obrazek: 9xoWJ0s.png]

Bardzo szybkie i zręczne stworzenia które trudno schwytać. Maksymalna długość ciała dochodzi do 20 cm. Jej masywne ciało pokrywają ściśle do siebie przylegające łuski. Na grzbiecie są one mniejsze i szorstkie, brzuch zaś pokrywają większe i gładkie. Na głowie ma regularnie ułożone tarczki. Jej ogon jest nieco dłuższy od tułowia. W sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony jako przynęta dla drapieżnika, odpada od reszty ciała, myląc go.
Jaszczurki są aktywne za dnia, wygrzewają się zazwyczaj na słońcu, na kamieniach lub w trawie.

EXP: 5-20 exp

KACZKA

[Obrazek: VYoZrxm.png]

Spory ptak o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym: kaczory mają wyraźnie opalizującą, zieloną głowę, odgraniczoną od reszty ciała białą obrożą, z resztą ciała kremowo-brązowo-czarną, podczas gdy samica ma bardziej stosowane, kremowo-pomarańczowo-brązowe ubarwienie. Samiec ma żółty dziób, a samica pomarańczowy. Zasiedla wszelkiego rodzaju środowiska wodne, ale unika rzek o bystrym nurcie. Gniazdo buduje w trawie, ale często szuka miejsc do budowy na drzewie – jest tam bezpieczniej.

EXP: 10-20 exp

KRET

[Obrazek: PkSWmXB.png]

Ssak zamieszkujący łąki i pola, żyje pod powierzchnią ziemi. Ciężar walcowatego ciała do 120 g, długość ciała do 17-20 cm. Oczy małe, niewrażliwe na światło, praktycznie ślepe. Uszy, cofnięte na tył czaszki, nie posiadają małżowin zewnętrznych, są natomiast zaopatrzone jedynie w fałd skórny i w specjalne włosy zamykające otwory słuchowe. Sierść czarna, charakteryzująca się wyjątkową gęstością włosów. Silne, łopatowate łapy z mocnymi zagiętymi do tyłu pazurami są przystosowane do kopania podziemnych tuneli. Na ziemi porusza się wolno i niezdarnie.

EXP: 5-10 exp

KRÓLIK

[Obrazek: KdR8sQm.png]

Długość ciała 35-50 cm, masa ciała od 1 do 2 kg. Grzbiet ciała ma ubarwienie brązowoszare lub żółtoszare, spód ciała jest biały. Krótki ogon jest od góry czarny, od spodu biały. Niektórzy mogą pomylić z zającem szarakiem, gdyż przypomina go nieco swoim wyglądem. Różni się jednak od niego krótkimi, zaokrąglonymi uszami. Najczęściej spotkać go można na terenach o piaszczystej glebie, unika terenów podmokłych. Czasami można go spotkać na nasypach kolejowych, w lasach sosnowych, na brzegach lasów oraz w parkach miejskich oraz w uprawach rolniczych; na łąkach, w sadach.

EXP: 15-35 exp

KUROPATWA

[Obrazek: rqWjOPn.png]

Dość duży, bo osiąga 29 do 35 cm długości. Szarobrunatne upierzenie na ciele z rdzawymi i czarnymi pręgami, spód i boki ciała szare z falistym rysunkiem, na barkach i skrzydłach niewielkie białe plamy, głowa i kark oliwkowoszare, a policzki - rude. Za okiem naga, pokryta brodawkami skóra. Preferuje zadrzewione lub zakrzewione miedze, gniazduje na ziemi pomiędzy roślinami.

EXP: 15-25 exp


MYSZ

[Obrazek: 4X64a81.png]

Niewielki ssak z rodziny myszowatych o długości ciała 8,5 - 13 cm oraz ogona 10 - 13 cm i wadze 22 - 45 g. Charakteryzuje się żółtawobrązowym ubarwieniem z białym brzuchem, na szyi jest jaśniejsza, posiada ochrową obrożę. Posiada duże oczy i uszy. Aktywna jest o zmierzchu i w nocy, jest zwierzęciem prowadzącym samotny tryb życia.

EXP: 5-10 exp

ORZESZNICA

[Obrazek: vUlV7cH.png]

Niewielki, rudy gryzoń z rodziny popielicowatych, mieszkający w lasach. Żywi się orzechami, jagodami i żołędziami. Długość ciała 6 - 9 cm, długość ogona 5 - 8 cm, masa ciała 9 - 23 g. Grzbiet ma brązowo-szary ubarwienie rude, spód ciała jest kremowy. Przejście między tymi barwami jest stopniowe. Występuje głównie w lasach i większych zadrzewieniach, szczególnie preferuje zarośla leszczynowe. W lasach przebywa najczęściej w warstwie podszytu.

EXP: 5-10 exp

PADALEC

[Obrazek: YN68DSi.png]

Padalec jest beznogą jaszczurką, pozbawioną kończyn, nawet w formie szczątkowej. Jego walcowate ciało pokrywają drobne, ściśle do siebie przylegające, okrągłe łuski. Głowa tego gada, jest jedną z części ciała, która odróżnia go od węży. Jest mała i nie oddzielona od tułowia. Padalec posiada również powieki, których węże nie mają. Kolejną jego typową cechą jest zaokrąglony pysk. Ogon jest tępo zakończony i słabo wyodrębniony od reszty ciała. Podobnie jak u innych jaszczurek, w sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony.

EXP: 5-15 exp

POPIELICA

[Obrazek: hxnJBPM.png]

Jest to duży gryzoń, wielkością zbliżony do szczura. Jeżeli mamy okazję się jej dobrze przyjrzeć, nie ma możliwości pomyłki z żadnym innym zwierzęciem. Futerko na grzbiecie jest koloru szarego (popielatego), na brzuszku jasne (białe lub białoszare). U starych osobników grzbiet może mieć rudawy odcień. Granica między barwą grzbietu i brzucha jest wyraźna. Uszy spore, wyraźnie widoczne (mocno wystające z futerka), z wierzchu szaro pigmentowane, od wewnątrz cieliste. Oczy duże, ciemne. Ogon puszysty, popielaty. Długość ciała 13-18 cm, ogona 12-15 cm.

EXP: 5-15 exp

RUDZIK

[Obrazek: Ho8Heq6.png]

Mały, wędrowny ptak. Krępa, okrągła sylwetka ze stosunkowo dużą głową i cienkim ogonem. Najbardziej charakterystycznym elementem upierzenia jest ruda pierś, gardło i boki głowy. Upierzenie z wierzchu oliwkowo-szare, oddzielone od rudej plamy szerokim popielatym pasem. Długość ciała ok. 14 cm. Najczęściej przebywa na ziemi.

EXP: 5-15 exp

RYJÓWKA

[Obrazek: L3l4qyD.png]

Długość ciała 4–6 cm, długość ogona 3,2–4,4 cm, masa ciała 3–7 g. Posiada charakterystyczny, wydłużony ryjek z dużymi włosami czuciowymi. Ubarwieniem ciała zbliżona jest do ryjówki aksamitnej. Grzbiet ciała ma brunatno-szary, brzuch żółto-szary. Między tymi barwami brak ostrej granicy – ciemniejsze ubarwienie grzbietu łagodnie przechodzi w jaśniejsze ubarwienie brzucha. Lubi przebywać w wilgotnym terenie. Można ją spotkać także w obrębie siedlisk Dwunogów szczególnie w Porze Nagich Drzew.

EXP: 5-10 exp

RZĘSOREK

[Obrazek: O3uRnmM.png]

Niewielki ssak owadożerny z rodziny ryjówkowatych. Zamieszkuje biotopy wilgotne, zarówno na niżu jak w górach. Małżowiny uszne zredukowane, prawie niewidoczne. Mieszka w norach, które wygrzebuje w miękkim gruncie, w bezpośrednim sąsiedztwie wody lub pod korzeniami drzew. Sierść gęsta, ciemna na stronie grzbietowej; wyraźna granica między ciemną sierścią na grzbiecie i jaśniejszą (prawie białą) sierścią na brzuchu. Powierzchnia palców tylnych łap pokryta sztywnym, dłuższym włosem (przystosowanie do pływania). Długość ciała do 96 mm.

EXP: 5-10 exp

SKOWRONEK

[Obrazek: wvfAFIH.png]

Szczupły ptak o szaro-ziemistym upierzeniu z ciemniejszym kreskowaniem i jasnym spodem ciała, osiągający około 20 cm. Na głowie ma krótki, ledwo widoczny czubek z piór. Dziób dość krótki, ogon długi, nogi jasnoróżowe. Skowronek dziędzieje, wabi krótkim, płynnym "prrit". Preferuje krajobraz rolniczy - pola uprawne, otwarte łąki, tereny bezleśne, odkryte bagna i pagórki.

EXP: 10-20 exp

SZCZUR

[Obrazek: elGkfpI.png]

Gryzoń z rodziny myszowatych. Chętnie przebywa w okolicy wody, dobrze pływa. Jest wszystkożerny, z dużym udziałem pokarmu zwierzęcego. Aktywny całą dobę, najbardziej w nocy. Długość tułowia i głowy - 19-30 cm. Długość ogona - 13-23 cm. Ciężar 240-550 gramów. Grzbiet brunatnoszary, z żółtawym odcieniem; spód białawy, żółtawy lub szary. Ciało krępe, pysk tępo zakończony, uszy krótkie.

EXP: 10-15 exp

WIEWIÓRKA

[Obrazek: QorQ04o.png]

Osiąga długość ciała 19-23 cm i ogona 15–20 cm. Jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Grzbiet ubarwiony ma na kolor od rudego do ciemnobrązowego, spód ciała jest biały. W zimie wszystkie wiewiórki zmieniają ubarwienie na popielate (szata zimowa). W dziupli ma swoje zapasy, zamieszkuje gniazda ptaków lub buduje je sama. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków - stabilizuje kierunek lotu. Jest aktywna w dzień.

EXP: 10-15 exp

WRONA

[Obrazek: 9myycfH.png]

Gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych, zasadniczo wędrowny. Grzbiet i brzuch popielate, natomiast górna część piersi, głowa, skrzydła i ogon czarne z metalicznym połyskiem. Dziób czarny, masywny, nieco zakrzywiony. Długość ciała ok. 48-52 cm.

EXP: 15-25 exp

WRÓBEL

[Obrazek: rBkPT1s.png]

Niewielki, krępy ptak o stosunkowo dużej głowie i mocnym dziobie. Wierzch ciała samca brązowy z ciemniejszymi paskami, spód szary. Samice o szarobrązowym upierzeniu, na grzbiecie paskowanym, bez wyraźnych cech charakterystycznych. Młode podobne do samic. Długość ciała ok. 14-15 cm. Występuje w pobliżu siedzib ludzkich.

EXP: 5-15 exp

ZAJĄC

[Obrazek: H8DLj8a.png]

Ma długość od 40 do 75 cm, wysokość ok. 30 cm. Uszy są dłuższe od głowy. Łapy wąskie i twarde, przystosowane do biegania po twardym terenie. Nogi tylne są znacznie dłuższe od przednich. Jego futro ma szarobrązowy kolor – upodabniający go do podłoża – ubarwienie ochronne. W zimie futro staje się jaśniejsze i bardziej gęste niż w lecie. Występuje głównie na otwartych terenach upraw rolniczych i łąk, w zagajnikach śródpolnych. W dużych lasach występuje rzadko. Nie lubi terenów bagiennych i podmokłych.

EXP: 25-50 exp

ZASKRONIEC

[Obrazek: 2c17b0e.png]

Gatunek niejadowitego węża. Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 do 120 cm, a samiec od 70 do 100 cm. Żywią się żabami, traszkami, rybami lub drobnymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują jedynie poruszające się zwierzęta. Zaatakowany zaskroniec broni się; jeśli zostanie złapany, w ramach samoobrony zaczyna udawać martwego i wydzielać śmierdzący, odstraszający płyn.

EXP: 15-25 exp

ŻABA

[Obrazek: 9KVeilE.png]

Żaby mają sylwetkę charakterystyczną dla wszystkich płazów bezogonowych: ciało krótkie, spłaszczone, pokryte nagą skórą. Palce tylnych nóg spięte błoną pławną. Język wąski, długi, rozwidlony, wyrzucany, lepki. Żyją w wodzie lub w jej pobliżu, w nadrzecznych zaroślach. Spotykane również w lesie, gdy ziemia jest wilgotna, np. po deszczu.

EXP: 5-10 exp
ZWIERZYNA WODNABRZANA

[Obrazek: Mkh4I71.png]

Ryba typowo rzeczna. Przebywa zazwyczaj w miejscach o twardym, kamienistym lub kamienisto-żwirowym dnie i szybkim nurcie. Ciało długie, niskie i walcowate. Otwór gębowy dolny, wysuwany, zaopatrzony w dwie pary wąsików. oczy skierowane nieco ku górze. Płetwa ogonowa głęboko wcięta. Ostatni promień płetwy grzbietowej jest twardy i gruby, na tylnej krawędzi ząbkowany. Długość ciała ok. 70cm.

EXP: 10-15 exp

CIERNIK

[Obrazek: 8UcI94K.png]

Niewielka, bo osiągająca 5 do 8 cm długości ryba; ciało wydłużone, spłaszczone bocznie. Pysk spiczasty, mały otwór gębowy o położeniu końcowym. Grzbiet szarozielony, niebieskozielony lub ciemnoszary, boki srebrzyste i pokryte szeregiem płytek kostnych. Na grzbiecie 3 ostre, twarde kolce (mogą być też dwa do pięciu), płetwy brzuszne również przekształcone w ciernie.

EXP: 5 exp

JAZGARZ

[Obrazek: wgFIj9O.png]

Przebywa w głębszych partiach wody w pobliżu dna, w mniejszych lub większych stadach, często w towarzystwie narybku okonia, sandacza, oraz karpiowatych. Osiąga przeciętnie 15–20 cm długości (maksymalnie 25 cm). Ciało lekko wygrzbiecone, barwy zielonkawej, usiane licznymi ciemnobrązowymi plamkami, linia boczna wyraźna. Całe ciało, z wyjątkiem głowy, pokrywają mocno osadzone w skórze drobne, szorstkie łuski. Pysk jest mały i tępy, zakończony niewielką paszczą, uzbrojoną w liczne, drobne ząbki. Pokrywa skrzelowa jest zakończona ostrym kolcem.

EXP: 5 exp

KARAŚ

[Obrazek: PrsUgls.png]

Słodkowodna ryba, występująca w jeziorach i rzekach. Średniej wielkości, o walcowatym, lekko spłaszczonym ciele. Ubarwienie - grzbiet stalowo-granatowy, boki srebrzyste, długość ciała przeciętnie 15–35 cm.

EXP: 5-10 exp

KARP

[Obrazek: NweD1J0.png]

Osiąga około 1m długości. Ciało wydłużone, wrzecionowate, prawie okrągłe w przekroju poprzecznym. Otwór gębowy dolny, mięsisty, zaopatrzony w 2 pary wąsików. Łuski cykloidalne, duże, mocno osadzone w skórze. Płetwa grzbietowa bardzo długa.
Grzbiet ciemny, zielonkawobrązowy lub szarozielony, boki jaśniejsze, ciemnooliwkowe ze złotym połyskiem, brzuch żółtawo-lub kremowobiały. Płetwy nieparzyste szarawo-niebieskie, parzyste czerwonawe.

EXP: 15-25 exp

LESZCZ

[Obrazek: DDae8sD.png]

Leszcz osiąga do 6 kg masy ciała i do 80 cm długości. Ciało silnie wygrzbiecone oraz bocznie spłaszczone, pokryte dużymi, łatwo usuwalnymi łuskami. Otwór gębowy dolny, tworzy charakterystyczny, wysuwalny ryjek. Wzdłuż linii bocznej powyżej 50 łusek. W płetwie odbytowej powyżej 23 promieni, w płetwie grzbietowej 9-10 miękkich promieni. Grzbiet leszcza jest ciemny, z zielonkawym odcieniem, brzuch białawy, płetwy szaroniebieskie, jego boki zaś u młodych osobników srebrzyste, z wiekiem często uzyskują złotawy połysk.

EXP: 10-15 exp

LIN

[Obrazek: YulBSVF.png]

Osiąga długość 30-40 cm i masę ciała 1-2 kg. Ciało lina jest krępe, wygrzbiecone, okrągłe w poprzecznym przekroju, pokryte drobnymi łuskami, głęboko osadzonymi w pokrytej śluzem skórze. Płetwy charakterystycznie zaokrąglone. Oczy stosunkowo małe, okrągłe. Otwór gębowy poziomy, w jego kącikach po jednym krótkim i miękkim wąsiku.

EXP: 5-10 exp

OKOŃ

[Obrazek: b0EA8t0.png]

Osiąga 30–50 cm długości i 1–2 kg masy ciała. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone. Grzbiet ciemnozielony, boki jasnozielone. Na grzbiecie i bokach 5–9 poprzecznych, ciemnych smug, brzuch biały lub żółtawy. Ubarwienie zmienne w zależności od miejsca przebywania, osobniki żyjące w płytkich prześwietlonych wodach są bardziej jaskrawo ubarwione od tych żyjących w ciemnych, głębokich wodach.

EXP: 5-15 exp

PISKORZ

[Obrazek: cdnN3mC.png]

Długość do 30 cm. Podłużne, walcowate ciało, lekko bocznie spłaszczone w tylnej części. Wokół otworu gębowego 10 wąsików (4 na górnej szczęce, 2 w kącikach ust i 4 krótkie na dolnej szczęce). Łuski niewielkie. Płetwy piersiowe u samców nieco dłuższe niż u samic. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Potrafi oddychać powietrzem atmosferycznym przy pomocy jelita. Wyjęty z wody wydaje charakterystyczny gwizd, powstający podczas wypuszczania powietrza.

EXP: 5 exp

PŁOTKA

[Obrazek: unphMk7.png]

Żyją w stadach, żerują gromadnie. Ryby płochliwe i bardzo ostrożne. Osiągają: 30–40 cm długości, 0,5–2 kg masy ciała. Ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ścieśnione, w wodach ubogich w pokarm bardziej wysmukłe. Grzbiet ciemnobrązowy lub szaroczarny z niebieskawym lub zielonkawym połyskiem, boki jasnosrebrzyste, brzuch biały.

EXP: 5-10 exp

RAK

[Obrazek: l15HuDE.png]

Choć zwykle rak błotny osiąga wielkość 15 cm, zdarzają się osobniki dorastające do 30 cm. Całe ciało pokryte twardym pancerzem, w części grzbietowej pokrytym drobnymi kolcami; różnorodnie ubarwione, od niebieskawej, przez zielonkawą po brązową z jasnym, biało-żółtym spodem. Ma długie, wąskie, stąd inna nazwa - rak długoszczypcowy.

EXP: 10-15 exp