Wojownicy - Artemida
Medykamenty - Wersja do druku

+- Wojownicy - Artemida (https://artemida.webd.pl)
+-- Dział: Administracja (https://artemida.webd.pl/forum-241.html)
+--- Dział: Kompendium (https://artemida.webd.pl/forum-3.html)
+---- Dział: Dla medyków (https://artemida.webd.pl/forum-25.html)
+---- Wątek: Medykamenty (/thread-55.html)Medykamenty - Świetlistooki - 06.12.2009

BEZ CZARNY

[Obrazek: 5ACfS9c.png]

Wysoki krzew z łukowato odginającymi się odgałęzieniami. Kora szara, spękana, z wyraźnymi przetchlinkami. Liście jajowate, jasne od spodu; białe kwiaty zebrane w duże, płaskie baldachy, owoce - fioletowo-czarne. Występuje w lasach, zwykle na ich skrajach. Okłady z liści wspomagają leczenie zwichnięć i skręceń. Cała roślina jest trująca.

CIS

[Obrazek: ZQnmE79.png]

Wiecznie zielone drzewo lub duży krzew rosnący w lasach. Każda jego część, oprócz osnówki, zawiera silną truciznę, często śmiertelną. Apetyczny wygląd czerwonych jagód cisu często nakłania koty, zwłaszcza wędrowników, do spróbowania ich, co jest rzecz jasna tragiczne w skutkach. Również tą część krzewu zbierają medycy, aby przygotować zabójczą truciznę. Koty nazywają te owoce śmiertelnymi jagodami.

CYKUTA (SZALEJ JADOWITY)Charakterystyczna, wysoka roślina o nagiej łodydze, podłużnych, ostro piłowanych liściach i drobnych, białych kwiatkach. Występuje w miejscach podmokłych, na brzegach stawów, przy rowach, na torfowiskach i w szuwarach. Zjedzona wywołuje potwornie bolesne zatrucie, niechybnie prowadzi do śmierci. Ofiara cykuty toczy pianę z pyska.
Tereny: Klan Cienia, Klan Rzeki

CZYSTEKCharakterystyczny krzew, zielony nawet zimą. U podstawy płatka każdego z kwiatów znaleźć można małą, czerwoną lub purpurową plamkę. Liście czystka, wcierane w futro, pomagają na pchły, mogą też działać wzmacniająco.
Tematy: Syczący Dół, Pokrzywowa Polanka, Gniazdo Tchórza

DZIKI CZOSNEK

[Obrazek: yrva4Pt.png]

Roślina zazwyczaj osiągająca do 30 cm wysokości, niektóre gatunki, rosnące wysoko, mogą mieć nawet 200 cm. Nad powierzchnię ziemi wystają sztywne, szarozielone liście, kwiatostan na szczycie łodygi ma kształt baldachu z drobnych, promienistych płatków. Część podziemna to cebula, pokryta delikatnymi, suchymi łuskami. Czosnek wydziela charakterystyczny zapach, uznawany przez koty za wyjątkowo nieprzyjemny. Jest jednak bardzo skuteczny w zwalczaniu infekcji i idealny po ugryzieniu szczura, które koty nacierają jego liśćmi, tarzając się w roślinie. Rośnie w pobliżu ludzkich siedlisk.

GWIAZDNICA

[Obrazek: zfYN0PE.jpg]

Drobna, delikatna roślina tworząca łany. Białe kwiaty ustawione wierzchołkowo lub widlasto, łodygi długie na 15-30 cm. Występuje zazwyczaj na każdym terenie. Medycy wspomagają się nią w leczeniu zielonego kaszlu, używając liści.

JAKUBEKRosnąca na przydrożach, o rozgałęzionej, wełnisto owłosionej łodydze i żółtych kwiatach. Liście używane są razem z jagodami jałowca jako maść na bolące stawy i obicia.

JAŁOWIEC

[Obrazek: GJQemtb.jpg]

Zawsze zielony krzew lub drzewo. Osiąga wysokość do 6 metrów, jego kora przeistacza się z czerwonobrązowej w szarą, popękaną, odpadającą łuskami lub włóknami. Występuje w lasach. Przydatne są tylko jego jagody, ciemnoszare owoce, leczące kaszel (biały i zielony) i ból brzucha.

JASKÓŁCZE ZIELE

[Obrazek: Z9bYHCi.jpg]

Osiąga do 90 cm wysokości. Po rozdzieleniu łodyga tego ziela wydziela pomarańczowy, mleczny sok, kwiaty są złocistożółte, zebrane w baldaszkach. Występuje przy jeziorach, rzekach i na podmokłych terenach, oraz pod lasami. Używa się jego liści na choroby związane z oczami.

JEŻYNARośnie zarówno na stanowiskach zacienionych jak i słonecznych (na drugich znacznie lepiej kwitną i owocują). Zajmuje bardzo różne siedliska, suche, świeże i wilgotne, większość gatunków preferuje siedliska żyzne, zwykle związane z lasami, ich okrajkami i zaroślami. Paćka z przeżutych liści pomaga na użądlenia owadów.

KOCIMIĘTKA WŁAŚCIWA

[Obrazek: 4KZ2QhO.jpg]

Znana również jako kocie ziele, kocia mięta. Roślina zielna o przyjemnej, cytrusowej woni, osiągająca do 45 cm. Kwitnie na biało lub różowo. Rośnie w ogrodach dwunogów. Jej liście stosuje się na zielony i czarny kaszel (ponieważ jest bardzo silnym lekiem), ponadto na uspokojenie i poprawienie nastroju, z czego niektóre koty korzystają, traktując ziele jak narkotyk.

KRWAWNIK POSPOLITY

[Obrazek: K6McGkP.jpg]

Osiąga wysokość 50–80 cm. Czasem tworzy niewielkie kępy. Cała roślina jest miękko, wełnisto owłosiona. Wydziela silny zapach. Występuje w górach i na terenach skalistych, oraz na polach. Medycy wykorzystują jego liście do zwalczania trucizny (wywoływania jej z ciała kota) poprzez podanie doustne (wywołuje wymioty) lub nałożenie na ranę.

LAWENDAPółkrzew o zdrewniałych od spodu, zielonych pędach pokrytych srebrzystymi włoskami. Liście wąskie, lancetowate, naprzeciwległe; kwiaty purpurowe. Rośnie w ogrodach dwunogów, czasem na terenach o skalistym podłożu. Zbija gorączkę, ma działanie przeciwskurczowe i uspokajające, poprawia też trawienie. Kwiaty, pojawiające się wyłącznie w czasie Pory Zielonych Liści, mają najlepsze działanie, ale skuteczne są także liście.

LEBIODKA (OREGANO)Kwitnie od czerwca do sierpnia. Pokrywa świetliste zarosła, zwłaszcza nadrzeczne, widne lasy liściaste, suche wzgórza i zbocza. Nadziemna część tej rośliny wydziela bardzo silny zapachu który odstrasza pchły.

ŁOPIAN

[Obrazek: 7MzozgG.jpg]

Szeroko rozrastająca się roślina, występująca niemal wszędzie. Liście duże, sercowate, szarawe pod spodem. Korzeń mięsisty i białawy, ma nieprzyjemny zapach oraz słodkawy smak. Kwiaty fioletowo różowej barwy. Korzeń oraz liście łopianu pomagają na infekcje oraz leczą rany.

MAKPojedyncze łodygi, zakończone kwiatem o zróżnicowanym kolorze – od białego do purpurowego. Występuje na polach. Ziarenka maku uśmierzają ból a przy zażyciu większej ilości usypiają. Przy przedawkowaniu może być niebezpieczny.

MALINACharakterystyczna, wysoka roślina o pięknych, czerwonych owocach i ostrych kolcach na łodygach. Jej liście, zjedzone, uśmierzają ból.
Tematy: Podnóże Pagórka, Płaski Głaz, Kamienna Przełęcz

MIĘTA

[Obrazek: vrW8dhz.jpg]

Rośnie w pobliżu zbiorników wodnych, przy rzekach i jeziorach i na podmokłych terenach. Ma intensywny, ale przyjemny zapach, jej liście pomagają na ból brzucha, podobno także pobudzają pracę umysłu.

MIÓD

[Obrazek: fvSphr3.jpg]

Wytwarzany przez pszczoły i inne owady, poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego. Miód może mieć konsystencję gęstego płynu lub stałą, a barwę od białej, poprzez jasnożółtą aż do brunatnobrązowej. Pomaga na podrażnione gardło, zmniejsza kaszel, a także ułatwia połykanie innych medykamentów. Znaleźć można go wszędzie, w lasach, na polach i w pobliżu siedlisk ludzkich.

MYSIA ŻÓŁĆCuchnąca wydzielina z pęcherzyka żółciowego myszy to jedyny skuteczny środek na kleszcze. Umoczony w niej mech przykłada się do pasożyta, który dusi się i sam odpada (jedna mysia żółć na max. 3 kleszcze naraz). Występowanie myszy jest urozmaicone.

NAGIETEK LEKARSKIRoślina zielna o półmetrowej łodydze, pokryta miękkimi włoskami, o charakterystycznym zapachu, łatwo łamliwa. Występuje na polach i przy drogach. Szypułki zmniejszają krwawienie, zwalczają infekcje, oraz leczą rany i wrzody.

NAWŁOĆ POSPOLITA

[Obrazek: 2UXmCHE.jpg]

Wzniesiona, sztywna, pojedyncza, naga lub rzadko owłosiona łodyga sięgająca 1 m. Wewnątrz jest pusta, na powierzchni ma czerwone wybarwienia. Rośnie pod lasami. Starte na maść liście pomagają na bóle stawów, obicia i niezbyt głębokie rany.

OGÓRECZNIK

[Obrazek: Qttmak8.jpg]

Roślina jednoroczna, szorstko owłosiona, wydzielająca przyjemny zapach ogórków. Kwiaty duże, zwisające na szczycie łodygi. Występuje na każdym terenie. Liście ogórecznika zbijają gorączkę i stany zapalne, działają też uspokajająco i moczopędnie. Podawany kotkom karmiącym zwiększa ilość i jakość ich mleka.

OLCHA

[Obrazek: OpNU2Am.jpg]

Drzewo z rodziny brzozowatych. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych. Jej korę medycy stosują na bóle zębów.

OSTROKRZEW

[Obrazek: ehBepP8.jpg]

Kolczasty krzew rosnący na podmokłych, wilgotnych terenach. Ciemnozielone, błyszczące z wierzchu liście, białe kwiaty. Szkarłatne owoce są silną trucizną.

PAJĘCZYNAWystępuje wszędzie. Medycy zbierają ją i używają do opatrywania ran. Owinięta wielokrotnie wokół zranienia tamuje krwawienie.

PIETRUSZKARoślina o grubym, białym korzeniu, i połyskujących liściach wydzielających charakterystyczny zapach. Jej natka, zjedzona, pomaga na ból brzucha, chociaż może też zatrzymać mleko u matek.
Tematy: Grząska Ziemia, Torfowy Rojst, Kretowisko

PŁOMYK WIECHOWATYTworzy gęste kępy dorastające do 120 cm. Rośnie na słonecznych terenach, a jego kwiaty mają słodki, korzenny zapach. Cała roślina ma silne działanie wykrztuśne. Pomaga na kaszel i zatrucie.
Tematy: Bzycząca Łączka, Strzeliste Sosny, Pszczela Łąka

PODBIAŁ

[Obrazek: WUgiF1g.jpg]

Niewysoka roślina, o bladożółtej lub bladozielonej łodydze, łuskowatych, czerwonych liściach i złocistożółtych koszyczkach kwiatów. Występuje na terenach skalistych. Liście zwalczają kocięcy kaszel, ułatwiają oddychanie, a nałożone na ranę ułatwiają gojenie się popękanych opuszek.

POKRZYWA

[Obrazek: H3cb57w.jpg]

Pokryta wydzielniczymi włoskami parzącymi, nierozgałęziona. Kwiaty zielone, liście wyraźnie ząbkowane. Rośnie w lasach, na polach, przy drogach. Podane doustnie ziarna odtruwają organizm, a liście - wzdęcia; maść z liści nałożona na płytkie rany wspomaga gojenie.

PSIANKA

[Obrazek: zfYN0PE.jpg]

Rośnie na polach, przydrożach i w ogrodach ludzi. W całości jest silną trucizną.

RUMIANEK POSPOLITY

[Obrazek: GDx2DJf.png]

Łodyga naga i silnie rozgałęziona. Wydziela aromatyczny zapach. Kwiaty zebrane w koszyczek, o białych, wąskich płatkach. Rośnie na polach i przydrożach. Liście mają działanie uspokajające.

SKRZYP

[Obrazek: bFodkUT.jpg]

Długie, czołgające się kłącza brunatnego koloru. Liście bardzo drobne, otaczają węzły pędu. Występuje na przydrożach i polach. Liście zwalczają infekcje.

STOKROTKA

[Obrazek: 08p6mMC.jpg]

Delikatnie owłosiona łodyga, kwiaty zebrane w różyczkę, o płatkach jasnoróżowych lub białych. Rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach. Liście pomagają na ból stawów i obicia.

SZAFRANPrześliczny, fioletowy kwiat o intensywnie żółtych i czerwonych pręcikach. Wyrasta z cebulki, liście ma podłużne i ostre. Rośnie na słonecznych i skalistych łąkach. Może zatruć mięso zdobyczy. Zatrucie nim, choć bolesne, może być wyleczone przez Medyka.
Tereny: Klan Gromu, Klan Wichru

SZCZAW

[Obrazek: NnwVV4c.jpg]

Roślina o dużych, płaskich liściach oraz żółtych lub czerwonych kwiatach. Liście wygładzają sierść i powodują wymioty, uśmierzają swędzenie skóry. Rośnie na łąkach, polach i przy drogach.

ŚLAZNa owłosionej łodydze sięgającej 1 metra szerokie, 3, 5 lub 7-klapkowe liście o nieregularnym ząbkowaniu i meszku na spodniej stronie. Kwiaty o pięciu różowych lub różowo-fioletowych płatkach. Występuje na brzegach rzek, polach i łąkach, okazjonalnie na obrzeżach lasów. Liść łagodzi katar oraz stany zapalne gardła, pomaga na ból brzucha.

TRYBULA

[Obrazek: fdcRtvF.jpg]

Sięga od 60 do 150 cm. Łodyga kanciasta i ulistniona, liście podwójnie lub potrójnie pierzaste. Białe kwiaty zebrane w baldaszki. Rośnie na obrzeżach lasów oraz na podmokłych terenach lub w pobliżu zbiornika wodnego. Korzeń zwalcza infekcje, a liście ból brzucha.

TYMIANEK

[Obrazek: k3EWpJN.png]

Niska krzewinka, łodygi wyprostowane lub łukowato podnoszące się, silnie rozgałęzione. Liście podwinięte z obu stron, naprzeciwległe, kwiaty drobne, ząbkowane. Występuje na terenach skalistych, liście mają właściwości uspokajające.


WĘŻOWY KORZEŃRoślina do 40 cm wysokości, łodyga wełniście owłosiona, bezlistna lub z lancetowatymi liśćmi. Kwiaty o długich, wąskich, jasnożółtych płatkach. Korzeń ciemnobrązowy do czarnego, w środku biały. Rośnie na podmokłych terenach, w lasach oraz na ich obrzeżach. Korzeń aplikowany bezpośrednio na miejsce ukąszenia węży czy użądlenia owadów (w tym kleszczy), bywa również używany na płytkie rany.

WIĄZKwitnie w marcu i kwietniu. Jego siedliska to lasy, brzegi rzek i aluwia. Jest ciepłolubnym gatunkiem. Kora wiązu dobroczynnie wpływa na trawienie, leczy choroby żołądka i jelit.

WIERZBA BIAŁADrzewo o krótkim, często pochyłym, ciemnoszarym pniu i giętkich gałęziach. Liście wąskie, lancetowate, srebrzyste od spodu. Występuje w lasach, wzdłuż rzek, nad stawami i przy drogach. Żucie kory działa przeciwbólowo, liście pomagają przy wymiotach.

WROTYCZ POSPOLITY

[Obrazek: UZGCoAN.png]

Rozrasta się w duże kępy przy pomocy kłączy. Wydziela bardzo intensywną, kamforową woń. Liście duże, pierzastosieczne, kwiaty jasnożółte. Rośnie przy drogach, liść zwalcza kaszel (biały i zielony), może być podany w przypadku zatruć (ponieważ w większych dawkach, tzn. co najmniej 2 liście, wywołuje wymioty).

WRZOSRośnie na glebach o różnej wilgotności, od suchych piasków aż po bagna, jednak zawsze kwaśnych i ubogich. Nektar wrzosu ułatwia zażywanie medykamentów.

ZŁOCIEŃNieduża, o pojedynczej łodydze i złocistych kwiatach. Rośnie na polach i przy drogach. Jego liście pomagają na ból głowy, zmniejszają gorączkę.

ŻARNOWIEC

[Obrazek: Hz7U3BG.png]

Miotlasty krzew osiągający 1,5 do 2 m wysokości. Duże, żółte kwiaty osadzone wzdłuż pędów. Występuje w terenach skalistych oraz pod lasami. Okłady z liści stosuje się przy leczeniu skręceń, zwichnięć, złamań i ran.

ŻYWOKOST

[Obrazek: b6p91m7.jpg]

Rozgałęziająca się, szorstko owłosiona łodyga, liście duże, zaostrzone. Fioletowopurpurowe, rzadziej białe lub kremowe kwiaty. Występuje przy jeziorach i rzekach, ale też i w przydrożnych rowach, mokrych łąkach i pod lasami. Korzeń żywokostu wspomaga gojenie się skręceń, zwichnięć i złamań oraz zmniejsza swędzenie skóry. Pomaga przy poparzeniach.